Jazda pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu – przepadek pojazdu

Podstawowe pytanie, „czy na dzień dzisiejszy za jazdę pod wpływem alkoholu Sąd „zabierze” mi samochód”.

Zasadnicza odpowiedź na to jest dość skomplikowana a zarazem bardzo niepewna i zależy od dwóch czynników.

1) jeśli czytasz ten wpis przed dniem 14.03.2024 r to odpowiedź brzmi – nie, jeśli natomiast czytasz ten wpis to odpowiedź brzmi tak ale to zależy (patrz niżej).
2) jeśli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa (w przypadku pierwszego skazania) była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia lub bez względu na promile i  mg/dm3 jeśli jest to co najmniej drugi taki występek („recydywa drogowa”).

Nowelizacja wejdzie w życie 14.03.2024 dodając do art. 178a kk

5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Pozostaje jeszcze wyjątek
Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami”– dlatego warto skupić się na tym i spytać o radę eksperta.

Zaostrzenie przepisów dla sprawców przestępstw jazdy pod wpływem alkoholu było do przewidzenia, jednakże treść zmian budzi poważne kontrowersje. Jakie będą losy sprawców przestępstw z art. 178a kk to już niedługo wszyscy się przekonamy w praktyce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *