Zmiana nazwiska po rozwodzie.

Zmiana nazwiska po rozwodzie? Chęć zmiany nazwiska po rozwodzie to jedno z częściej zadawanych pytań, jakie zadają nam klienci zaraz po wyjściu z sali sądowej (oczywiście po zakończeniu postępowania rozwodowego).

Czy jest to w takim razie możliwe? Kiedy i jak można ubiegać się o zmianę nazwiska po orzeczeniu rozwodu? Czy warto poświęcać czas na załatwianie spraw urzędowych?

Podstawową kwestią jest orzeczenie rozwodu, przy czym wyrok orzekający rozwód musi być prawomocny aby w ogóle rozpocząć całą procedurę. Dopiero bowiem prawomocny wyrok otwiera dalsze możliwości w tym zakresie.

Powyższe ma niebagatelne znaczenie albowiem od daty prawomocnego wyroku rozwodowego liczony jest 3 miesięczny termin na zgłoszenie wniosku (dokładnie- oświadczenia).

Art. 59. [Powrót do poprzedniego nazwiska]

W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Drugą kwestią, a co wynika z powołanego przepisu jest to iż zmiany nazwiska, a dokładniej rzecz ujmując powrotu do poprzedniego nazwiska może domagać się tylko ten małżonek, który zmienił swoje dotychczasowe nazwisko wskutek zawarcia małżeństwa.

Podstawą powrotu do poprzedniego nazwiska jest oświadczenie które składa się przed dowolnym urzędem stanu cywilnego albo przed konsulem.

Tak więc cała procedura nie jest wysoce sformalizowana a wszystko zależy od kilku kwestii opisanych powyżej zaś najważniejszymi z nich jest termin 3 miesięczny od daty orzeczenia prawomocnego wyroku rozwodowego.

Ostatnią kwestią jest to czy warto podejmować się czynności administracyjnych zmierzających do zmiany nazwiska? To akurat jest zależne wyłącznie od nas samych i tego jak chcemy aby wyglądało nasze dalsze życie.

Jeśli interesuje was więcej informacji na temat postępowań rozwodowych, spraw o alimenty, powierzenie władzy rodzicielskiej i innych kwestii prawnych mogących dotknąć Ciebie lub twoją rodzinę zapraszamy na kolejne wpisy w naszym blogu.

W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zachęcamy do kontaktu z kancelarią.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *