Jazda pod wpływem alkoholu- stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu, wykroczenie czy przestępstwo.
Dla wielu osób jazda pod wpływem alkoholu to to samo co jazda w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, nazwom tym najczęściej stawiany jest znak równości, podczas gdy jest to podstawowy błąd, albowiem nie każda jazda pod wpływem będzie przestępstwem, tak jak nie każda jazda w takim stanie będzie wykroczeniem.
Spożycie alkoholu i jazda pojazdami mechanicznymi jest jak to, że każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt jest kwadratem, wystarczy gdy poziom alkoholu we krwi przekroczy 0,2 promila albo 0,1 mg na 1dm3 i zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. Pytanie tylko za co? Przestępstwo czy wykroczenie.
Zgodnie z art. 46 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
ust. 2. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
ust. 3. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Więc kiedy i za co poniesiemy odpowiedzialność prowadząc pod wpływem alkoholu i co za to grozi.
WYKROCZENIE:
Za wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń odpowiemy gdy będziemy w stanie po użyciu alkoholu, a więc gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Co za to grozi?- areszt albo grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.
PRZESTĘPSTWO:
Za przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego odpowiemy gdy będziemy w stanie nietrzeźwości a więc gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Co za to grozi?- grzywna, ograniczenie wolności, albo pozbawienie wolności do 2 lat oraz obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat i nie mniej niż 5.000,00 zł świadczenia pieniężnego.
Różnice są zatem kolosalne, czasami wystarczyłoby wyjechać z domu 15 min później by nie popełnić przestępstwa a tym samym nie stracić prawa jazdy na kolejnych kilka lat, nie mówiąc już o pozostałych dolegliwościach prawnokarnych.
Jednakże od reguły są zawsze jakieś wyjątki. O tym co zrobić by uchylić widmo utraty prawa jazdy na kolejne lata zapraszamy do lektury kolejnych wpisów.